Finans

1 ay sonra dolar ve euro kuru kaç TL olacağı tahmini geldi 2023

Seçim sonrası dolar ve euro kuru kaç TL olacağına dair bilgiler verildi. 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlere kısa bir süre kala, uluslararası kuruluşlar döviz kuru tahminlerini açıklamaya devam ediyor. Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, son dakika açıklamasında, diğer kuruluşlardan farklı olarak doların ve euro’nun TL karşısındaki değerleri hakkında bilgi paylaştı. Ghose, birçok kuruluşun doların sene sonunda 25 lirayı geçeceğini bildirmesine rağmen, Commerzbank’ın farklı bir tahmin açıkladığını belirtti.

Commerzbank’tan dolar ve euro tahmini yapıldı

Ghose’nun yaptığı açıklamada dolar ve euro kuru kaç TL olacağı tahmini, cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın kazanması sonrasında TL’nin “düzenlemeler ve çok sayıda sermaye kontrolü ile sağlanmış düşük oynaklık halinden” çıkmasını bekledikleri ifade edildi. Millet ittifakının kazanması durumunda piyasaya tepkinin olumlu olacağını, ancak küçük partilerden oluşan ittifakın işbirliğinde veya politika uygulama sürecinde sorunlar yaşanması ile Erdoğan’ın geri gelebileceği beklentisiyle iyimserliğin kısa sürebileceği de söylendi.

Commerzbank analistleri, şimdilik sadece sembolik bir şekilde dolar ve euro tahmini yayınladılar. Buna göre, Haziran ayı sonunda doların 19.5 TL, euro kurunun ise 21.5 TL olacağı öngörüldü. Ayrıca, açıklamada Euro’nun Eylül ayında 21 lira 80 kuruş, Aralık ayında ise 22.8 TL olacağı, dolar kurunun ise Eylül ayında 19.5 TL, Aralık ayında ise 20 lira olacağı belirtildi.

secim sonrasi kur degerleri kac olacak

Commerzbank’ın 2024 tahminlerine göre, dolar ile euro tahminleri şöyle:

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması durumunda, Ghose TL’nin düşük oynaklık halinden çıkacağını ve düzenlemeler ve sermaye kontrolleri ile sağlanmış olan bu halin sona ereceğini söyledi. Millet ittifakının seçimleri kazanması durumunda piyasaya olumlu bir tepkinin olacağını ancak küçük partilerden oluşan ittifakın politika uygulama sürecinde veya işbirliğinde sorunlar yaşaması halinde Erdoğan’ın geri gelebileceği beklentisi ile iyimserliğin kısa sürebileceğini belirtti.

Commerzbank analistleri, Haziran sonunda dolar euro ve altın fiyatları şu şekilde olacağını tahmin etti; doların 19.5 TL olacağını, Euro kurunun ise 21.5 TL olacağını tahmin etti. Açıklamalarına devam eden Ghose, Eylül ayında Euro’nun 21 lira 80 kuruş, Aralık ayında ise 22.8 TL olacağını bildirdi. Dolar kuru için Eylül ayı tahmini 19.5 TL, Aralık ayı tahmini ise 20 TL olarak açıklandı.

Bankanın 2024 tahminlerine göre, Mart ayında euronun 23 TL, doların ise 20.5 TL olacağı tahmin edildi. Haziran ayında euronun 23.1 TL, doların ise 21 TL olacağı tahmin edildi. Aralık ayı tahminlerine göre ise doların 21.5 TL, euro’nun ise 23 TL olacağı öngörüldü.

Şimdilik piyasalarda dolar kuru 19.51 TL, Euro ise 21.36 TL seviyesinde seyrediyor. Dolar/Euro paritesi 1.0941 seviyesinde seyrederken, Sterlin kuru 24.57 TL’dir.

1 ay sonra dolar ve euro kuru kaç TL olacağı tahmini geldi 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu