Gündem

Almanya Fırsat Kartı Başvurusu 2023

Almanya Fırsat Kartı Başvurusu, dünyanın önde gelen ekonomilerinden biridir ve yıllık olarak milyonlarca iş fırsatı sunmaktadır. Almanya’da çalışmak isteyenler için büyük bir fırsat olan Almanya Fırsat Kartı, iş arayanlara, kaliteli iş ilanlarına başvurma imkanı sunar. Bu kart, yüksek nitelikli işçilerin Almanya’daki iş pazarında kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olur ve Almanya’nın kalkınmasına katkıda bulunur.

ARANAN PERSONELLER

Jobstas’ın Kurumsal İletişim Kurumu Uzun konu ile ilgili yaptığı açıklamada Almanya’da 1.8 milyon personel açığı olduğunu ve 2030 yılına kadar açığın 3 milyonu bulmasının beklendiğini söyledi. En fazla eksik olan kadrolar ise şu şekilde:

Sosyal pedagog 20.578

Çocuk bakıcı, eğitmen 20.456

Hasta bakıcı 18.279

Tohumlama elektrik uzmanı 16.974

Hemşire 16.839

Tesisatçı, Yazılımcı 13.638

Fizik tedavi uzmanı 12.080

Tır şoförü veya otobüs şoförü 10.562,

Kamu sektörü 11.186

Bu kadroların yanı sıra Almanya’da inşaat sektöründe kalifiye ustalar, mühendisler ve garsonlar, temizlik personelleri, güvenlik görevlisi gibi kadrolarda ciddi eksik var.

Almanya Fırsat Kartı Başvurusu ile işçi alımı 2023

ŞANS KARTI UYGULAMASI BAŞLIYOR

Almanya’da nüfusun hızlı bir şekilde yaşlanması, her geçen gün personel eksikliğini daha da artırıyor. Son haberlere göre Almanya’da işletmelerin yarısından fazlası personel arıyor. 1960’larda ciddi bir şekilde işçi alımı yapan Almanya, nitelikli göçmenler için yeni bir yasa tasarladı ve Türkiye dahil dünya genelinden personel alımı yapacak.

İşletmeler ve diğer işçileri bir araya getiren Jobstas adlı sistem, Türk işçileri de içeren personel alımını yönetiyor. Almanya, üretim ve hizmet sektörlerinde birçok alanda nitelikli iş gücü açığının krize neden olduğunu, doğum oranının azalmasıyla birlikte genç nüfusun azaldığını ve bu durumun işletmeleri zorladığını belirtti.

Son dakika açıklamasına göre Almanya’da her iki işletmeden biri personel arıyor. Jobstas’ın Kurumsal İletişim Müdürü Ertuğrul Uzun’a göre, Almanya’da 1.8 milyon personel açığı var ve 2030 yılına kadar 3 milyona ulaşması bekleniyor. En fazla eksik olan pozisyonlar sosyal pedagoglar, çocuk bakıcıları, eğitmenleri, hasta bakıcıları, tohumlama elektrik uzmanları, hemşireler, tesisatçılar, yazılımcılar, fizik tedavi uzmanları ve tır veya otobüs şoförleri.

Alman işverenler, yurtdışından gelecek personelin vize, konaklama, uçak bileti, dil kursu dahil tüm yasal prosedürleriyle ilgileniyorlar. Jobstas, 2025 yılı sonuna kadar 35.000 Türk işçiyi Almanya’ya götürmeyi hedefliyor.

MAAŞLAR NE KADAR?

Almanya iş piyasasında keşfedilmemiş bir potansiyel var. OECD tarafından yapılan bir araştırma, 18 ila 24 yaş arasındaki her 10 Alman’dan 1’inin ne çalıştığını ne de çıraklık eğitimini tamamladığını gösterdi. Bu yaklaşık 590.000 genç insana iş fırsatı sağlayabilir. Bu nedenle, işverenler bu açığı kapatmak için maaş aralıklarını arttırmaya başladılar. Örneğin, İngilizce veya Almanca bilen bir eğitmen, okul öncesi eğitmen olarak çalışırsa yılda brüt 40.000€ başlayan bir maaşa sahip olabilir.

Almanya Fırsat Kartı Başvurusu 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu