Kamu

Pilot olmak isteyenlere sevindirici haber: THY 2 bin kişi alacak 2023

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat,  son dakika bir açıklama yaparak önemli bir duyuru yaptı THY 2 bin kişi alacak. Bolat, yılda 200 kişiye pilot eğitimi verdiklerini ve bu sayıyı 2 bine çıkaracaklarını belirtti. Bolat, sektördeki pilot eksikliğinin ciddi boyutlara ulaştığını ifade ederek, THY Havacılık Akademisi’nin yıllık yeni öğrenci kontenjanının 200 kişi olduğunu, bunu ilk aşamada 300’e, daha sonra da kademeli olarak 1000’e çıkarmayı planladıklarını söyledi.

(THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat:

Bolat, açıklamasında şunları dile getirdi: “THY Havacılık Akademisi’nin yıllık yeni öğrenci kontenjanı 200 kişidir. Bu sayıyı ilk aşamada 300’e çıkaracağız. Ülkemizdeki diğer uçuş okullarının kapasitesi de yaklaşık 200 kişidir. Gelecek 10 yıl içinde hedeflediğimiz pilot ihtiyacı yılda ortalama 1000 kişidir. Bu açığı kapatmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Ayrıca dünya genelinde de pilot eksikliği olacak. Eğer yılda 2000 pilot yetiştirirsek, bunların 1000’i THY’de istihdam edilirken diğerleri de başka ülkelerde çalışabilir.

Bu sayede Türkiye, pilot yetiştirme konusunda dünya çapında bir marka olabilir.” Ayrıca, uçak tedarikinin en önemli konu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şu anda verilen siparişlerin tahmini teslimat tarihleri 3-4 yıl sonra başlıyor. TAFA, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile geçtiğimiz günlerde 10 kesin ve 10 opsiyonlu olmak üzere toplamda 20 eğitim uçağının Türkiye’de üretimi için anlaşma imzaladı.”

türk hava yolları 2 bin pilot eğitecek

Bolat açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Amerikalı turistleri İstanbul’a taşımak için 2 milyon hedefine odaklanıyoruz. Geçen yıl 1 milyon Amerikalı turist gelmişti. Çin’de de uluslararası seyahatler geçtiğimiz yıl kapalıydı, ancak şu anda başladı ve bu rotalara da yoğunlaşıyoruz.”

Pilot maaşları nekadar ?

2023 yılı verilerine göre pilotlar, genellikle ortalama olarak 90 bin lira civarında bir maaş almaktadır.

Pilot olmak isteyenler için nasıl başvuru yapabilir?

THY, pilot alımlarını her yıl düzenlemektedir. Şu anda yılda 200 pilot adayını eğitime alan THY, yakın bir zamanda ilan yayınlayarak 300 kişiye, daha sonra da kademeli olarak 1000 kişiye kadar pilot yetiştirmeyi planlamaktadır.

Pilot olmak isteyenlere sevindirici haber THY 2 bin kişi alacak 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu